OK Vujc

Oficyna Wydawnicza "Agawa"
ISBN 83-85571-73-5
Seria: Biblioteka Poetycka
Wybór, przekład i posłowie
Grzegorz Łatuszyński
Okładka barwna, foliowana
Format 125 x 195 mm Str. 158
Cena 25 zł


Poezja Vujčicia jest barwna bogactwem słów i tonacji, muzyczna i malarska. Stanowi to jej niewątpliwy walor estetyczny. Czytając niektóre wiersze
odnieść można wrażenie, że pisane były przy sztalugach, a nie przy biurku,
i że poeta nie piórem, lecz pędzlem je zapisywał, czego zresztą jest
świadomy i tą swoją świadomością niemal wprost się dzieli z czytelnikami
piękną surrealistyczną frazą.

Z posłowia Grzegorza Łatuszyńskiego

 O autorze

Nikola Vujčić ur. w 1956 r. w Chorwacji we wsi Velika Gradusa koło Sisaku. Do szkoły podstawowej uczęszczał w miejscu urodzenia, gimnazjum ukończył w Petrinji (Chorwacja), studia wyższe na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Belgradzkiego na kierunku Literatura jugosłowiańska i język serbskochorwacki. Wydał dwanaście tomików wierszy, m. in: Tajanstveni strelac " 1980, Disanje " 1988, Zvuk tišine " 2008 i Dokle pogled dopire " 2010.

Przez lata pracował jako redaktor w pismach literackich i w wydawnictwach. Przygotował do druku niewydaną powieść Mešy Selimovicia Krug (1983) i Antologię twórczości ludowej dla dzieci (1997) wielokrotnie później wznawianą pod tytułem Serbska twórczość ludowa dla dzieci. Tłumaczy z rosyjskiego. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, m. in. Braci Micić, Nagrody Zmaja Macierzy Serbskiej, Nagrody Disa, Miroslava Anticia, Djury Jakšicia i Branka Miljkovicia Cenione w Serbii, działające w Nowym Sadzie od 1864 roku wydawnictwo Macierz Serbska, w bibliotece Nagrody Zmaja wydało zbiór tekstów krytyczno­literackich poświęconych twórczości Vujčicia pt. Poezja Nikoli Vujčicia " 2008. Jego Wiersze wybrane ukazały się w Rumunii w 2011, natomiast w Macedonii w 2011 przetłumaczono tomik poezji Dokle pogled dopire. Jest członkiem Serbskiego Stowarzyszenia Pisarzy i PEN Clubu. Mieszka w Belgradzie.

Developed in conjunction with Ext-Joom.com