OkSt Zziar

Oficyna Wydawnicza "Agawa" 
ISBN 978 83-85571-82-7 
Seria: Człowiek - Świat - Polityka 
Reportaże bogato ilustrowane
Okładka twarda barwna, foliowana 
Format 166 x 236 mm 
Str. 272, papier kredowy 
Cena detaliczna 49,00 zł.


Jerzy Andrzej Starczewski, człowiek ciekawy świata i ludzi, wnikliwy obserwator, architekt z wykształcenia, nauczyciel akademicki z powołania, po świecie od zawsze jeździł z notesem i aparatem fotograficznym. Ta pasja zaowocowała dwiema niezwykłymi książkami. Polski profesor w Ameryce to zbiór felietonów, bogato ilustrowanych zdjęciami, opisujących Stany Zjednoczone, tamtejsze uniwersytety, na których studiował i wykładał, ludzi, z którymi się stykał, przyrodę i architekturę. Zatrute ziarno jest owocem dłuższych i krótszych pobytów w krajach europejskich, na Bliskim Wschodzie i w Rosji. Wszędzie, gdzie się pojawiał, dostrzegał i starał się zrozumieć odmienności życia i obyczaju, obfotografować i opisać, co fascynowało, zaskakiwało czy szokowało, poznawać ludzi i zawrzeć przyjaźnie, często trudne, ale pomagające przybliżyć świat w jego bogactwie.

 O autorze

Gdy byłem malutkim chłopcem i chodziłem do trzeciej klasy szkoły podstawowej (zwanej wtedy powszechną) często zapadałem na zdrowiu. Leżąc w łóżeczku zabawiałem się w ten sposób, że robiłem malutkie zeszyciki, w których pisałem klasówki. Potem te klasówki poprawiałem i wystawiałem stopnie rejestrując je w dzienniku mojej wyimaginowanej klasy. Jednym z „uczniów” był niejaki Jaś Śledź. Inni mieli podobne śmieszne nazwiska, a nawet przezwiska…

Tak się szczęśliwie złożyło, że później, jako dorosły, mogłem robić to, co od dzieciństwa było moim hobby. Co prawda ukończyłem studia nie w zakresie pedagogiki lecz budownictwa i architektury ale większość życia poświęciłem na pracę z młodzieżą. Zeszyciki " zabawki zastąpiły prawdziwe prace studenckie, projekty i referaty, oceniałem rzeczywiste postępy w nauce moich „starych dzieciaków”. Przez blisko ćwierć wieku działałem jako pracownik dydaktyczny na Politechnice Warszawskiej. Przez kilka lat miałem ponad to pół etatu w żeńskim Technikum Architektoniczno Budowlanym na warszawskim Przyrynku.

W okresie „Solidarności” losy rzuciły mnie za Atlantyk. W zeszłym roku opublikowałem cykl reportaży w książce "Polski Profesor w Ameryce". Pozytywne sygnały świadczące o zainteresowaniu poruszoną tematyką skłaniają mnie do kontynuacji pisania. Tym razem przedstawiam reportaże z mojej pracy dydaktycznej i wyjazdów do innych krajów niż Stany Zjednoczone.

Developed in conjunction with Ext-Joom.com